Oszustwo przy zakupie opału. Policjanci apelują o wzmożoną ostrożność
Oszuści, działający w internecie cały czas są aktywni. Kolejnym ich sposobem na nieuczciwe wzbogacenie się są oszustwa przy zakupie opału. Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu zgłosił się mieszkaniec naszego powiatu, który padł ofiarą oszustwa podczas zakupu pelletu. Pomimo wpłaty zaliczki nie otrzymał zamówionego towaru, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Policjanci apelują o rozwagę podczas transakcji internetowych.
Wczoraj (17.02) do Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu zgłosił się 67-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który został oszukany przy zakupie pelletu. Mężczyzna zamówił tonę opału i tego samego dnia wpłacił zaliczkę na wskazany przez sprzedawcę rachunek bankowy w kwocie 500 zł. Przesyłka miała być wykonana natychmiastowo po wpłacie pieniędzy. Niestety kupujący nie otrzymał zamówionego towaru, a kontakt ze sprzedawcą się urwał.
Trwający sezon grzewczy oraz chęć zakupu opału na zimę to kolejna okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań - zamieszczają w Internecie oferty opału od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy.
Rozglądając się za cenami opału na rynku, zazwyczaj szukamy najlepszej oferty. W tym miejscu należy się zastanowić czy rzeczywiście zbyt niska cena towaru będzie równoznaczna z jego jakością oraz uczciwością sprzedawcy. Musimy pamiętać, że Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Przypominamy, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy, idąc z duchem czasu, tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn. Policjanci apelują, aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół.
Jak nie dać się oszukać?
Policja przypomina kilka zasad, które pomogą uniknąć podobnych sytuacji:
• Sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy- wyszukaj opinie w Internecie, sprawdź czy firma rzeczywiście istnieje.
• Uważaj na phishing - strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy - sprawdzaj ich autentyczność.
• Unikaj wpłat zaliczek i przedpłat- jeśli to możliwe, wybieraj opcję płatności przy odbiorze.
• Bądź czujny wobec ofert z podejrzanie niskimi cenami- jeśli cena jest znacznie niższa niż rynkowa, może to być próba oszustwa.
• Uważaj na nowo powstałe sklepy internetowe- jeśli strona działa od niedawna i nie ma opinii klientów, zachowaj ostrożność.
• Sprawdzaj czy firma podaje pełne dane kontaktowe- brak adresu, telefonu stacjonarnego lub NIP-u powinien wzbudzić podejrzenia.
• Zachowaj całą korespondencję oraz potwierdzenia przelewów- mogą one być kluczowe w przypadku zgłoszenia sprawy na policję.
Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą oszustwa?
• Zgłoś sprawę na policję- podaj jak najwięcej informacji o oszustwie, w tym historię korespondencji i potwierdzenie przelewu.
• Ostrzeż innych- jeśli oszustwo miało miejsce na popularnym portalu ogłoszeniowym, zgłoś fałszywą ofertę administratorowi strony.
Przypominamy o ostrożności! To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych!
Autor: asp. Ilona Cichocka