DROGOWI PIRACI PONIEŚLI KONSEKWENCJE ZBYT SZYBKIEJ JAZDY
Policjanci z przasnyskiej drogówki podczas minionego weekendu zatrzymali dwóch kierujących, którzy drastycznie przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym. Mężczyźni zostali ukarani wysokimi mandatami oraz punktami karnymi. Stracili też możliwość kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy.
Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w których giną ludzie. Dlatego też piraci drogowi lekceważący obowiązujące przepisy nie mogą liczyć na żadną taryfę ulgową.
W sobotę (22.03) w Przasnyszu na ul. Leszno, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przasnyskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi. 23-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h poruszał się z prędkością 109 km/h (przekroczył dozwoloną prędkość o 59 km/h). Policyjna kontrola zakończyła się zatrzymaniem mężczyźnie prawa jazdy oraz mandatem karnym w wysokości 1500 zł 13 pkt karnych.
W niedzielę (23.03) w miejscowości Stara Wieś, gm. Chorzele policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki BMW, którego kierujący 43-letni mieszkaniec powiatu nidzickiego, przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 73 km/h. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, za przekroczenie dozwolonej prędkości został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł i 15 punktów karnych.
Przypominamy, że:
- przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
- jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
- natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym tych dotyczących dozwolonej prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i przede wszystkim własnych umiejętności. Apelujemy o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami.
asp. Ilona Cichocka