Zbyt szybka jazda w terenie zabudowanym – trzech kierowców straciło prawo jazdy
Podczas minionego weekendu przasnyscy policjanci zatrzymali prawo jazdy 3 nieodpowiedzialnym kierowcom, którzy w sposób rażący przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym.
Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w których giną ludzie. Dlatego też piraci drogowi lekceważący obowiązujące przepisy nie mogą liczyć na żadną taryfę ulgową.
W sobotę (29.03) w miejscowości Stara Wieś, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przasnyskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego marki Peugot. 30-letni mieszkaniec powiatu nidzickiego w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h poruszał się z prędkością 101 km/h (przekroczył dozwoloną prędkość o 51 km/h). Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali kierowcy prawo jazdy na 3 miesiące. Mężczyzna za swoje zachowanie będzie odpowiadał przed sądem.
Tego samego dnia (29.03), funkcjonariusze zatrzymali kolejnego kierującego, który przekroczył prędkość. W Dębinach, w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, kierujący audi jechał z prędkością 101 km/h. 41-letni mieszkaniec powiatu płońskiego stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Wobec mężczyzny skierowano wniosek o ukaranie do przasnyskiego sądu.
W niedzielę (30.03) w Przasnyszu na ul. Leszno, przasnyscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę toyoty. 40-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h poruszał się z prędkością 107 km/h. Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali kierowcy prawo jazdy na 3 miesiące. Mężczyzna został również ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych, a na jego konto trafiło 13 punktów karnych.
Przypominamy, że:
- przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
- jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
- natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).
Policjanci apelują o „zdjęcie nogi z gazu”. Pogoda szczególnie w okresie przejściowym potrafi być bardzo zmienna, a świecące słońce nie zawsze oznacza suchą nawierzchnię. Dlatego bezwzględnie należy przestrzegać ograniczeń oraz dostosować prędkość do panujących warunków. Zbyt szybka jazda to nie tylko ryzyko utraty prawa jazdy, ale także duże zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.
asp. Ilona Cichocka