Kolejni kierowcy stracili swoje uprawnienia za zbyt szybką jazdę
Zatrzymane na trzy miesiące prawo jazdy, wysoki mandat i punkty karne, to konsekwencje zbyt szybkiej jazdy w terenie zabudowanym. Jak uciążliwa jest to kara, przekonali się o tym dwaj kierowcy, którzy w obszarze zabudowanym jechali z prędkością powyżej 50 kilometrów na godzinę.
Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w których giną ludzie. Dlatego też piraci drogowi lekceważący obowiązujące przepisy nie mogą liczyć na żadną taryfę ulgową.
W piątek (02.05) w Przasnyszu na ul. Leszno, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przasnyskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego marki Citroen. 34-letnia kobieta w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h poruszała się z prędkością 102 km/h (przekroczyła dozwoloną prędkość o 52 km/h). Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali kierującej prawo jazdy na 3 miesiące. Kobieta otrzymała mandat w kwocie 1500 złotych, a do jej konta zostało dopisanych 11 punktów karnych.
W niedzielę (04.05), funkcjonariusze zatrzymali kolejnego kierującego, który przekroczył prędkość. W Połoni, w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, kierujący pojazdem marki Porsche jechał z prędkością 102 km/h. 43-letni mężczyzna, został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 11 punktów karnych oraz stracił prawo jazdy na trzy miesiące.
Przypominamy, że:
- przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
- jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
- natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym tych dotyczących dozwolonej prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i przede wszystkim własnych umiejętności. Apelujemy o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami.
asp. Ilona Cichocka