Zbyt szybka jazda w obszarze zabudowanym – dwóch kierowców straciło prawo jazdy
Podczas minionego weekendu przasnyscy policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania dwóm kierowcom, którzy rażąco przekroczyli dozwoloną prędkość. Jeden z nich wpadł po raz kolejny, łamiąc przepisy w warunkach recydywy. Mundurowi przypominają: prędkość zabija, a brak wyobraźni może kosztować nie tylko prawo jazdy, ale i ludzkie życie.
Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, w których giną ludzie. Dlatego też piraci drogowi lekceważący obowiązujące przepisy nie mogą liczyć na żadną taryfę ulgową.
W piątek (4.07) w Przasnyszu na ul. Leszno, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przasnyskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę ciężarowego Iveco. 38-letni obywatel Ukrainy, w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h poruszał się z prędkością 112 km/h (przekroczył dozwoloną prędkość o 62 km/h). Policyjna kontrola zakończyła się zatrzymaniem mężczyźnie prawa jazdy oraz mandatem karnym w wysokości 2 000 zł 14 punktów karnych.
W sobotę (5.07) w Połoni, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Audi. 26-letni mieszkaniec powiatu bielskiego w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h poruszał się z prędkością 106 km/h. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że kierujący był już karany za przekroczenie prędkości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci nałożyli na niego mandat w warunkach recydywy, co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia. Kierowca otrzymał mandat karny w wysokości 3 000 zł i 13 punktów karnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy.
Przypominamy!
W polskim prawie recydywa wystąpi wtedy, gdy kierowca po raz drugi w ciągu 2 lat popełni wykroczenie drogowe z tej samej grupy. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.
Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:
• 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
• 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
• 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
• 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
• 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych;
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym tych dotyczących dozwolonej prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i przede wszystkim własnych umiejętności. Apelujemy o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami.
asp. Ilona Cichocka