Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas prac polowych
Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu kieruje apel do wszystkich rolników o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas tegorocznych prac polowych. Jednocześnie funkcjonariusze przypominają kierowcom, aby zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż w okresie letnim pojawia się na nich wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.
Okres letni to czas wytężonej pracy na polach i w gospodarstwach rolnych. Niestety, to także czas zwiększonego ryzyka wypadków. Wiele z nich wynika z pośpiechu, zmęczenia oraz lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa. W trosce o zdrowie i życie mieszkańców powiatu przasnyskiego, przypominamy o najważniejszych zasadach, które mogą uratować życie:
Jak uniknąć zagrożeń?
• Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
• Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
• Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
• W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
• W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
• Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
Przed rozpoczęciem prac żniwnych, sprawdź stan techniczny swoich maszyn i urządzeń.
- Uzupełnij brakujące osłony, na wałkach przekazu mocy i na innych ruchomych częściach maszyn.
- Pamiętaj, by w pobliżu pracujących maszyn i urządzeń, nie przebywały osoby postronne.
- Przed przystąpieniem do naprawy lub czyszczenia maszyn i urządzeń, wyłącz napęd, unieruchom silnik i odczekaj aż elementy będące w ruchu zatrzymają się.
Zadbaj również o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, podczas transportu płodów rolnych z pól.
Z apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zwracamy się do kierujących pojazdami rolniczymi. Warto przypomnieć, że kierujący ciągnikiem i pojazdem wolnobieżnym ma obowiązek zbliżenia się maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, aby ułatwić manewr wyprzedzania innemu uczestnikowi ruchu. Trzeba też podkreślić, że decydując się na jazdę, bezwzględnie należy być trzeźwym. Ważne jest również posiadanie wymaganych kwalifikacji, a sam pojazd musi spełniać określone wymagania techniczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drodze publicznej, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. Kierowca poruszający się drogą publiczną z tzw. hederem z przodu kombajnu popełnia wykroczenie zagrożone mandatem karnym do 500 zł. Jadąc takim pojazdem należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej.
Drogi Rolniku!
- po wykonaniu prac polowych, a przed wjazdem na drogę należy zadbać o właściwy stan czystości pojazdu rolniczego, tak aby nie przenosić na jednię zanieczyszczeń pochodzących z kół lub z innych elementów wyposażenia, gdyż może to w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni,
- Pojazdy lub maszyny, którymi pracujesz wyposaż w trójkątne tablice, wyróżniające pojazdy wolnobieżne. Wyposaż je również w działające w sposób prawidłowy oświetleniowe.
- Zabezpiecz przewożony ładunek przed jego przemieszczeniem się podczas jazdy. Pamiętając przy tym, że jego wysokość nie może przekraczać 4 m.
- Materiały sypkie, przewoź w szczelnej skrzyni ładunkowej zabezpieczonej np. plandeką.
- Nie przewoź ludzi na błotnikach, zaczepach lub pomostach kombajnów.
- Ciągnik rolniczy lub leśny może mieć umieszczone dodatkowe siedzenie pod warunkiem m.in., że pasażer nie będzie narażony na niebezpieczeństwo, a kierujący nie będzie miał ograniczonych ruchów,
- Ciągniki i maszyny rolnicze wyposaż w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy.
- W miejscach składowania płodów rolnych nie używaj otwartego ognia.
Apelujemy także, aby pod żadnym pozorem nie kierować ciągnikiem pod wpływem alkoholu.
nadkom. Paweł Rykowski