Aktualności

90-lecie służb prasowych Policji

Data publikacji 10.04.2019

Dostarczają mediom informacje dotyczące działalności Policji, często goszczą w stacjach radiowych i telewizyjnych, występują przed kamerami- mowa o służbach prasowych Policji. Dzisiejsza data jest szczególna właśnie dla tej grupy. Dzisiaj bowiem mija 90 lat od utworzenia pierwszego Referatu Prasowego w Komendzie Głównej Policji Państwowej.

10 kwietnia 1929 roku w Komendzie Głównej PP utworzono Referat Prasowy, na którego czele stanął nadkom. Szerzyński. 30 stycznia 1926 r. ukazał się Reskrypt nr B.P. 47/26, podpisany przez ministra SW Cyryla Ratajskiego, dotyczący zasad współpracy Policji Państwowej z prasą.  Nowe przepisy całkowicie zabraniały kontaktów z prasą szeregowym funkcjonariuszom PP. W okresie międzywojennym z dnia na dzień powstawały nowe czasopisma, co powodowało zapotrzebowanie na informację. Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji wówczas była Policja Państwowa. Ilość  zapytań redaktorów do komendantów w ówczesnym czasie spowodowała wydzielenie 10 kwietnia 1929 roku Referatu Prasowego.

 

 

Policyjne wystąpienia przygotowywane były na piśmie, przesyłane adresatom drogą pocztową lub przez gońców. Później, mniej oficjalnym kontaktem z mediami, był kontakt telefoniczny, dotyczący drobnych spraw. 

 

A jak to wygląda obecnie?

Na czele struktury organizacyjnej służb prasowych Policji stoi rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, którym od roku 2016 jest insp. Mariusz Ciarka. Od 1990 roku w KGP funkcję tę pełnili kolejno: podinsp. Jerzy Kirzyński (1992- 1995), insp. Andrzej Przemyski (1995- 1998), mł.insp. Paweł Biedziak (1998- 2002), insp. Sławomir Cisowski (2002- 20003), mł.insp. Dariusz Nowak (2003- 2004), insp. Alicja Hytrek (2004-2005), podinsp. Zbigniew Matwiej (2005-2007), podinsp. Danuta Wołk- Karaczewska (2007), insp. Mariusz Sokołowski (2008- 2015), insp. Krzysztof Hajdas (2015), insp. Marcin Szyndler (2015-2016).

W komendach wojewódzkich, Komendzie Stołecznej Policji, szkołach Policji działalność prasowo-informacyjną prowadzą rzecznicy prasowi, a w komendach miejskich, powiatowych, rejonowych- oficerowie prasowi. Pamiętajmy również, że rzecznicy prasowi dysponują wsparciem kilkuosobowych zespołów prasowych składających się zarówno z funkcjonariuszy, jak i pracowników cywilnych.

Policjanci pionu prasowego reprezentują całą formację. Dbają o wizerunek Policji w społeczeństwie. Rzecznik jest „twarzą| komendanta. Musi jednocześnie cechować się nie tylko profesjonalizmem, ale również dyspozycyjnością i być odpornym na stres. Chociaż nie jest to łatwa służba – dla wielu z nich jest to wymarzona praca i powołanie.

Działalność prasowa Policji w zakresie kontaktów z mediami jest regulowana przez prawo powszechnie obowiązujące (Konstytucja RP i ustawa Prawo prasowe), a także przepisy wewnętrzne (Zarządzenie nr 1204 Komendanta Głównego Policji z 2007 r. w sprawie form i metod działalności prasowo informacyjnej w Policji). Rzecznicy prasowi i oficerowie  realizują zadania umożliwiające szefom Policji zarządzanie nią i kierowanie poprzez kształtowanie polityki informacyjnej Policji.

Do zadań służb prasowych należy w szczególności:

  • projektowanie założeń i zasad polityki informacyjnej komendantów,
  • monitorowanie i analizowanie informacji prezentowanych w środkach masowego przekazu,
  • zajmowanie stanowiska wobec informacji prasowych dotyczących kierownictwa,
  • obsługa prasowo - informacyjna zdarzeń o znaczeniu ogólnopolskim we współpracy z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji, rzecznikami prasowymi komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji oraz oficerami prasowymi komend powiatowych (miejskich, rejonowych) Policji;
  • udzielanie pomocy merytorycznej jednostkom organizacyjnym Policji i biurom w kontaktach ze środkami masowego przekazu;
  • prowadzenie portali informacyjnych, strony internetowej.

Służby prasowe niewątpliwie mają ogromny wpływ na wizerunek Policji, a także budowane poczucie bezpieczeństwa i ocenę działalności formacji. Z ostatniej edycji cyklicznego badania CBOS wynika, że Policja jest najwyżej ocenianą instytucją publiczną spośród wszystkich poddanych ocenie respondentów. Aż 75 procent ankietowanych dobrze ocenia działania Policji.

Powrót na górę strony