Aktualności

By w ferie było bezpiecznie na stokach

Data publikacji 08.02.2017

Już za kilka dni w naszym województwie rozpoczną się ferie zimowe. Wiele osób wyruszy na stoki, by aktywnie wypoczywać na nartach i deskach snowboardowych. Podczas zimowych szaleństw należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie naszym i innych. Stosujmy się do obowiązujących przepisów i zasad oraz starajmy się jeździć bezpiecznie i nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Zawsze wybierajmy trasy o stopniu trudności odpowiednim do naszych umiejętności i kondycji. Weźmy także pod uwagę stan techniczny trasy oraz warunki atmosferyczne.

Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem osoba, która nie ukończyła 16 roku życia jest obowiązana do jazdy w kasku ochronnym. Namawiamy jednak do korzystania z kasku każdego, niezależnie od wieku. Taki mały dodatek do naszego narciarskiego czy snowboardowego wyposażenia w przypadku wypadku na stoku może uratować nam życie.

Mimo, że za jazdę w stanie nietrzeźwości na nartach lub desce snowboardowej grozi kara grzywny, nadal zdarzają się przypadki lekceważenia tego przepisu. Przykładem może być chociażby niedawny incydent w Szczyrku, kiedy to nietrzeźwy 32-latek zjechał z trasy i ugrzązł w głębokiej zaspie. Nie obyło się bez interwencji policjantów i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za swoje czyny nieodpowiedzialny narciarz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Narciarze i snowboardziści, zarówno początkujący jak i doświadczeni, powinni przestrzegać Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który zawiera zasady poruszania się na stoku. Brawura i nierozważne zachowanie mogą doprowadzić do groźnych wypadków, których następstwem może być czyjaś tragedia.

W tym roku policjanci z siedmiu województw podczas służby na zorganizowanych terenach narciarskich czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających ze stoków. Realizowanych jest również przez Policję wiele działań informacyjno - edukacyjnych w ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku”. Projekt ten został zainaugurowany przez Policję 15 stycznia br. podczas Światowego Dnia Śniegu w Zakopanem.

Zachęcamy także najmłodszych uczestników atrakcji zimowych do udziału w konkursie plastycznym na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS pn. „Stok nie jest dla bałwanów”. Prace można nadsyłać do 20 lutego br., a szczegóły na temat konkursu wraz z regulaminem można znaleźć na stronie KWP Radom.

KGP/KWP

 

Powrót na górę strony