Dwie próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” i jedna skuteczna na „policjanta”
Wczoraj tuż po godz. 12.00 oficer dyżurny przasnyskiej komendy został poinformowany o tym, że na terenie Przasnysza, miały miejsce dwie telefoniczne próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób metodą ”na wnuczka”.
Obie próby oszustwa wyglądały podobnie. W pierwszej nieznana kobieta skontaktowała się telefonicznie z mieszkanką Przasnysza i poinformowała ją, że jest jej wnuczką i bardzo pilnie potrzebuje pieniędzy w kwocie 70 tyś. złotych, które musi wpłacić by uniknąć kary 8 lat więzienia za spowodowanie wypadku.
W drugim przypadku z seniorką, skontaktował się mężczyzna podający się za jej wnuka próbował wyłudzić pieniące tłumacząc, że są one mu potrzebne by mógł się wykupić bo grozi mu 5 lat więzienia za spowodowanie wypadku.
W obu tych przypadkach dzięki czujności seniorek, sprawcom nie udało się ich oszukać.
Niestety o trzecim podobnym zdarzeniu przasnyska komenda policji została poinformowana dopiero kilka godzin później. W tym przypadku do osoby w wieku 82 lat zadzwoniła nieznana kobieta podająca się za policjanta i poinformowała pokrzywdzoną, że prowadzi postępowanie w sprawie wypadku w którym sprawcą jest jej syn. A warunkiem uniknięcia więzienia jest dokonanie wpłaty kwoty 70 tyś. złotych. Seniorka niestety zgodnie z instrukcją osustki przekazała pieniądze w kwocie 14 tyś. złotych nieznanemu mężczyźnie, który przyszedł do niej pod mieszkanie.
Przypominamy, że policjanci w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe!
Wobec rosnących zagrożeń tego typu przestępstwami zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – by informowały swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.
Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!
- Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
- Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
- Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
- Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
ZAPAMIĘTAJ!
- Zapamiętaj! Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
- Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
- Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
- Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności. A w sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 112.
KPP Przasnysz
asp.szt.Krzysztof Błaszczak