Czad "Cichy zabójca" - Aktualności - KPP w Przasnyszu

Aktualności

Czad "Cichy zabójca"

Data publikacji 16.10.2020

Przasnyscy policjanci przypominają, że w okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Pamiętajmy, że czad jest cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu.

Pamiętajmy,  że obiekty budowlane, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela bądź jego zarządcę okresowej kontroli i to co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego, między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z pieców grzewczych:

  • zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych – dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
  • czad to bezwonny gaz, więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
  • dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.


Orientacyjny koszt czujki dymu i tlenku węgla w dobrych sklepach elektrycznych lub w sklepach internetowych  wynosi  od 50  do 200 złotych.  

Pamiętajmy, że życie mamy  jedno, które jest bezcenne. Powiedz NIE ! dla czadu.

 

KPP Przasnysz

asp.szt.K.Błaszczak

Powrót na górę strony