Aktualności

Bądź widoczny na drodze!

Data publikacji 04.10.2022

Przasnyscy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg, a w sposób szczególny do pieszych i rowerzystów, o to by podczas poruszania się po drogach, korzystali z elementów odblaskowych.

Pamiętajmy, że na drodze kierowcy samochodów  widzą przede wszystkim, silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni.  Natomiast sylwetki pieszych i rowerzystów,  dostrzegają w ostatniej chwili. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu to kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej. To czas dany zarówno pieszemu jak i kierującemu na odpowiednią reakcję.

Przypominamy, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Natomiast rowerzysta musi wiedzieć, że jego pojazd musi być sprawny,  musi być również wyposażony w odpowiednie oświetlenie z przodu i z tyłu.

Dobrą praktyką zwiększającą nasze bezpieczeństwo  na drodze jest to, że podczas jazdy jednośladem, używamy dodatkowych elementów odblaskowych na przykład, opasek czy kamizelek odblaskowych.

 

KPP Przasnysz

asp.szt.Krzysztof Błaszczak

Powrót na górę strony