Aktualności

Lód na dachu naczepy przyczyną serii zdarzeń drogowych

Data publikacji 31.01.2023

Policjanci apelują o odśnieżanie pojazdów przed wyruszeniem w trasę. Zaniedbanie tego obowiązku stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, a w przypadku policyjnej kontroli zakończy się wysokim mandatem.

W poniedziałek (30.01.20223r.) około godziny 12:20 na odcinku drogi K57, trasa Sierakowo-Bogate doszło do serii niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 55- letni kierowca pojazdu ciężarowego marki Volvo wraz z naczepą nie zadbał o prawidłowe odśnieżenie i oczyszczenie zespołu pojazdów, w wyniku czego osuwająca się z naczepy tafla lodu doprowadziła do trzech zdarzeń drogowych z jadącymi z naprzeciwka pojazdami. W następstwie zdarzeń uszkodzone zostały pojazdy marki Scania, Fiat Doblo oraz Volkswagen Sharan. Uczestnicy zdarzenia nie odnieśli żadnych obrażeń oraz nie potrzebowali pomocy lekarskiej.

Policjanci przypominają, że to na kierowcy spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy. Zimą oprócz sprawdzenia poziomu płynów eksploatacyjnych pamiętajmy o odśnieżeniu i oczyszczeniu pojazdu z lodu i innych zabrudzeń. Odśnieżając auto nie ograniczajmy się wyłącznie do szyb, ponieważ równie ważne są lusterka, reflektory oraz dach, gdzie zalegająca warstwa śniegu może być przyczyną kolizji a nawet wypadku drogowego. Apelujemy również do właścicieli i zarządzających firmami transportowymi, aby przypominali kierowcom samochodów dostawczych i ciężarowych o właściwym przygotowaniu pojazdu przed wyjazdem w trasę.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art.66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadącym lub innym uczestnikom ruchu, nie narażało porządku ruchu na drodze oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Za niedopełnienie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem karnym do 3000 zł.

 

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony