Aktualności

Wspólne działania służb dla bezpieczeństwa podczas ferii

Data publikacji 03.02.2023

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu wspólnie z funkcjonariuszami Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu oraz Burmistrzem Łukaszem Chrostowskim rozmawiali o bezpieczeństwie z dziećmi z oddziałów przedszkoli miejskich 1 i 2 w Przasnyszu. W ramach tegorocznych działań ,,Bezpieczne Ferie 2023´´ przypomniano dzieciom podstawowe zasady bezpiecznej zabawy na śniegu, a także w domu. Omówiono między innymi niebezpieczne dla zdrowia skutki zabaw na zamarzniętych stawach i jeziorach. Przedstawiono podstawowe zasady reagowania w przypadku wystąpienia zagrożenia, a także przypomniano jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci dowiedziały się, co to są zachowania ryzykowne i jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do niebezpiecznych sytuacji.

 Przypomniano dzieciom o tym, aby:

-pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem. Korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

-pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.

-do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne , z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.

-nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

W ramach przypadającego Europejskiego dnia numeru alarmowego 112, zapoznano dzieci z numerami alarmowymi do Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz w jakich okolicznościach należy z nich korzystać. Dzieci przypomniały co należy zrobić krok po kroku od momentu wybrania numeru ,,112´´.

Przypominamy, że numer 112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Odbierany jest w Centrach Powiadamiana Ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych.

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony