Aktualności

POLICJANCI KONTROLUJĄ AUTOKARY

Data publikacji 21.02.2023

Ferie to czas, w którym wzmożony jest ruch autobusów przewożących zorganizowane grupy dzieci i młodzieży na ferie zimowe. Przasnyscy policjanci w tym czasie kontrolują autokary, sprawdzają stan techniczny, wyposażenie, czas pracy kierowców, a także badają ich trzeźwość. Przypominamy, że kontrolę autokaru może zgłosić każdy, między innymi rodzic, opiekun, czy organizator wycieczki.

W trakcie trwania ferii zimowych policjanci z ruchu drogowego prowadzą wzmożone kontrole autokarów. Stan techniczny i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy, które weryfikują stróże prawa. W trakcie sprawdzania każdego autobusu lustrują także zapisy tachografu, zużycie bieżnika opon, poziom płynów eksploatacyjnych, sprawność świateł, funkcjonowanie systemu hamowania oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Przypominamy, że każdy autokar przewożący dzieci i młodzież powinien być zaopatrzony,  między innymi w apteczkę doraźnej pomocy, gaśnice, oraz trójkąt ostrzegawczy. Organizator wycieczki powinien przeznaczyć na kontrolę około jednej godziny przed planowanym odjazdem. Możliwa jest również kontrola z pasażerami, ale w przypadku ujawnienia przez policjantów jakiejś nieprawidłowości, dalsza jazda nie będzie możliwa. Przewoźnik lub organizator wyjazdu musi zorganizować wówczas zastępczy autobus. Jego kontrolę można ustalić z policjantami dokonującymi pierwszej kontroli lub z dyżurnym jednostki.

Przypominamy, że każdy autokar przewożący zorganizowana grupę dzieci i młodzieży do 18 roku życia powinien:

- być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej, z symbolem dzieci barwy czarnej;

- posiadać wyjście awaryjne, bez utrudnionego dostępu;

- mieć na wyposażeniu apteczkę doraźnej pomocy oraz ogumione koło zapasowe;

- w bocznych oknach powinny być zasłony, jeżeli nie jest wyposażony w przyciemniane szyby;

- być wyposażony w dwie gaśnice, w tym jedna blisko kierowcy, a druga wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym.


Kierowca autokaru jest zobowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że grupa została o tym poinformowana przez kierownika wycieczki. W trakcie jazdy dzieci nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach i opierać się o drzwi.

 

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony