Aktualności

SENIORZE NIE DAJ SIĘ WMANEWROWAĆ W OSZUSTWO !

Data publikacji 23.02.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu w ramach kampanii ,,ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY,, przeprowadzili spotkanie w jednym z Klubów Seniora w miejscowości Bogate. Funkcjonariusze zapoznali uczestników z powszechnie stosowanymi metodami oszustw i wyłudzeń zasobów pieniężnych. Seniorzy poznali zasady bezpieczeństwa jak chronić siebie oraz swoich najbliższych.

Funkcjonariusze omówili problematykę oszustw dokonywanych wśród osób starszych min.: ,,na wnuczka, policjanta czy amerykańskiego żołnierza,,. Podczas wizyty policjanci przestrzegali przed istniejącymi w tym zakresie zagrożeniami. Mówili o przestępstwach popełnianych  na szkodę osób starszych, metodach którymi posługują się sprawcy, a także konsekwencjach prawnych wynikających z podpisywania umów oraz wpuszczania do domów osób nieznajomych. Dodatkowo przybliżono seniorom kwestię bezpieczeństwa podczas korzystania z usług bankowych. Policjanci odpowiedzieli na szereg pytań nie tylko związanych z tematyką spotkania, ale również na pytania dotyczące problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby starsze, a które mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Policjanci podkreślili, że oszuści cały czas zmieniają swoje metody, którymi próbują zmanipulować seniorów. Wymyślają przeróżne podstępne sytuacje, aby okraść ich z oszczędności życia. Przypomnieli również o funkcjonujących w internecie aplikacjach ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa,, i ,,Moja Komenda,,, z których pomocą w łatwy sposób można zgłosić niepokojące sytuacje.

Te i inne ważne treści były przypomniane podczas spotkań z seniorami, ponieważ tylko w bezpośrednim kontakcie można omówić wszystkie budzące wątpliwości sytuacje oraz zasady bezpieczeństwa. To bardzo ważne, aby cały czas zachować czujność w kontakcie z osobą obcą i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

 

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony