Aktualności

OSZUSTWO METODĄ ,,NA PRACOWNIKA BANKU,, - PRZASNYSCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ

Data publikacji 24.02.2023

Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą przestępstwa. O tym w środę 22 lutego br. przekonał się mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który dał się nabrać przestępcom działającym metodą „na Blik-a”. Mężczyzna zatwierdził dwie transakcje wypłaty każda po 3900 zł, bo uwierzył fałszywemu pracownikowi banku w historię o zagrożonych środkach finansowych na jego koncie. Apelujemy o ostrożność i po raz kolejny przypominamy o tej metodzie działania oszustów.

Wśród  oszustów popularna stała się metoda z wykorzystywaniem kodu BLIK, w której przestępca podaje się za znajomego w potrzebie i prosi o szybki przelew bądź podszywa się pod pracownika banku i przekonuje swoje ofiary o tym, że środki na ich koncie są zagrożone, a w celu ich ochrony należy je wypłacić i ulokować na innym „bezpiecznym koncie”. W taki właśnie sposób ofiarą przestępstwa padł 51-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego.

Na telefon 51-latka zadzwonił mężczyzna, który podawał się za pracownika banku. Fałszywy pracownik zaczął wmawiać swojemu rozmówcy, że doszło do "kradzieży pieniędzy z jego konta bankowego". Chcąc ratować zgromadzone oszczędności, ofiara wykonała instrukcje przekazane przez oszusta. 51-latek, zalogował się do swojej bankowości elektronicznej a następnie zatwierdził kody BLIK na dwie transakcje wypłaty po 3900 zł każda. Mężczyzna wierzył, że w ten sposób ochroni swoje pieniądze. Po zakończonej rozmowie pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą oszustwa,  skontaktował się z infolinią banku aby zablokować wypłaty z konta.

Tymczasem apelujemy o ostrożność i przypominamy, że pracownik banku nigdy nie poprosi o wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe. W przypadku podejrzanych telefonów rozłącz się i zweryfikuj informację - zadzwoń do banku lub udaj się do najbliższej placówki!

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony