Aktualności

ZNAJOMY ZA POMOCĄ KOMUNIKATORA POPROSIŁ CIĘ O POŻYCZKĘ ? UWAŻAJ TO MOŻE BYĆ OSZUSTWO !

Data publikacji 01.03.2023

Niestety kolejne dwie osoby dały się zwieść namowom oszustów przekazując im wygenerowane kody. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do kont bankowych, jak też przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

W ostatnich dniach przasnyscy policjanci zostali powiadomieni o kolejnych dwóch oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. W obu przypadkach sposób działania sprawców był taki sam. Przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu znajomych wysyłali wiadomości do pokrzywdzonych informując, iż pilnie potrzebują finansowego wsparcia. Proponowali też łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczył, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

Pokrzywdzeni stracili łącznie 708 złotych. Gdy zrozumieli, że padli ofiarą oszustów sprawę zgłosili organom ścigania. Teraz sprawców szukają policjanci oraz apelują o rozwagę. Oszuści działają na terenie całego kraju licząc na szybki zysk. W takiej sytuacji nie działajmy w emocjach i nie ulegajmy presji rzekomych bliskich.

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Z reguły oszuści wyłudzający kod  nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić.

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony