Aktualności

UWAGA NA OSZUSTÓW ! KAMPANIA ,,ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY,,

Data publikacji 02.03.2023

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu przeprowadziła spotkanie z przedstawicielami Rady Seniorów Miasta Przasnysz w celu podniesienia świadomości lokalnej społeczności na temat czyhających zagrożeń ze strony oszustów.

Podczas spotkania dotyczącego bezpieczeństwa osób starszych  uczestnicy mieli okazję zapoznać się z metodami oszustw i kradzieży stosowanymi przez sprawców. Funkcjonariuszka przytoczyła przypadki jakie zaistniały na terenie naszego powiatu, gdzie uczestnicy mogli poznać pomysłowość oszustów, którzy podając się za członków rodziny, znajomych, administratorów i inne osoby z pozoru godne zaufania wyłudzają pieniądze. Dodatkowo przybliżono seniorom kwestię bezpieczeństwa podczas korzystania z usług bankowych.  Mundurowa przestrzegała przed coraz częściej wykorzystywaną metodą ,,na zdalny pulpit,, w której kluczowym elementem jest skłonienie ofiary do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem nakłonienia jej do zalogowania się do swojego konta w banku.

Ponadto policjantka udzieliła wskazówek jakie działania należy podjąć aby uchronić się przed tego typu incydentami:

  • Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego oraz danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.
  • Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów
  • Jeżeli konsultant  proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem to można być pewnym, że jest to oszustwo
  • W przypadku, gdy osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, należy się rozłączyć i zadzwonić do biura obsługi klienta banku.

Na zakończenie policjantka apelowała, aby informować Policję o wszystkich sytuacjach, które świadczyć mogą o próbach dokonania wyłudzeń na szkodę osób w podeszłym wieku.

 

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony