Aktualności

TRWA KAMPANIA MAZOWIECKICH POLICJANTÓW "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY"

Data publikacji 13.03.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu w ramach kampanii ,,ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY,, przeprowadzili spotkanie w Edukacyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości w Zdziwóju Nowym i Zdziwóju Starym w celu podniesienia świadomości lokalnej społeczności na temat czyhających zagrożeń ze strony oszustów.

Funkcjonariusze omówili problematykę oszustw dokonywanych wśród osób starszych min.: ,,na wnuczka, policjanta, amerykańskiego żołnierza czy zdalny pulpit,,. Podczas wizyty policjanci przestrzegali przed istniejącymi w tym zakresie zagrożeniami. Mówili o przestępstwach popełnianych  na szkodę osób starszych, metodach którymi posługują się sprawcy, a także konsekwencjach prawnych wynikających z podpisywania umów oraz wpuszczania do domów osób nieznajomych. Dodatkowo przybliżono seniorom kwestię bezpieczeństwa podczas korzystania z usług bankowych. Policjanci odpowiedzieli na szereg pytań nie tylko związanych z tematyką spotkania, ale również na pytania dotyczące problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby starsze, a które mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Policjanci podkreślili, że oszuści cały czas zmieniają swoje metody, którymi próbują zmanipulować seniorów. Wymyślają przeróżne podstępne sytuacje, aby okraść ich z oszczędności życia. Przypomnieli również o funkcjonujących w internecie aplikacjach ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa,, i ,,Moja Komenda,,, z których pomocą w łatwy sposób można zgłosić niepokojące sytuacje.

Te i inne ważne treści były przypomniane podczas spotkań z seniorami, ponieważ tylko w bezpośrednim kontakcie można omówić wszystkie budzące wątpliwości sytuacje oraz zasady bezpieczeństwa. To bardzo ważne, aby cały czas zachować czujność w kontakcie z osobą obcą i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Projekt  „Świadomy-Czujny-Bezpieczny" jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony