PRZED NAMI SEZON ROWEROWY. ZANIM WYJEDZIESZ NA PRZEJAŻDŻKĘ - SPRAWDŹ SWÓJ ROWER I PRZYPOMNIJ SOBIE PODSTAWOWE PRZEPISY
Z uwagi na aurę na drogach naszego miasta i powiatu możemy zauważyć wzmożony ruch miłośników jednośladów. Na ulicach widać więcej rowerzystów, którzy wybrali właśnie taką formę spędzania wolnego czasu czy też dojazdu do pracy. Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego przypominamy podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego, które obowiązują rowerzystów.
Wiosenna aura zachęca do przejażdżek rowerowych. Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na rodzinne spędzanie czasu wolnego i rekreację, a dla innych to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły, czy po zakupy. Warto zatem przypomnieć o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed wyjazdem na rowerową przejażdżkę. Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów, ale także właściwie wyposażony rower.
Niestety, nie wszyscy rowerzyści znają, bądź przestrzegają przepisy drogowe dotyczące poruszania się rowerem. Zdecydowana większość jeździ jednośladami po chodnikach miejskich oraz przez przejścia dla pieszych, co przeszkadza i znacznie utrudnia ruch osobom pieszym. Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jazda po chodniku rowerem jest zabroniona. Rowerzysta na terenie miasta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeżeli takiej nie ma, powinien jeździć ulicą.
Rowerzysta może jechać po chodniku, kiedy:
- Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
- Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”
- Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Dziecko na rowerze:
- Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
- Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Rowerzysta a przejście dla pieszych:
- Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.
Rowerzysto pamiętaj o:
- używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
- korzystaniu z dróg dla rowerów,
- przestrzeganiu przepisów,
- nie wymuszaniu pierwszeństwa,
- sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
- nie ścinaniu zakrętów,
- korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.
Każdy rower musi posiadać:
- co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
- co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe
- co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
KPP Przasnysz
Mł. asp. Ilona Cichocka