Aktualności

JAZDA BEZ UPRAWNIEŃ NA MOTOCYKLU SUROWO KARANA- PRZASNYSCY POLICJANCI PRFZYPOMINAJĄ O TYM NIEODOPOWIEDZIALNYM AMATOROM ,,DWÓCH KÓŁEK,,

Data publikacji 05.06.2023

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień jest poważnym i powszechnym wykroczeniem w ruchu drogowym. W miniony weekend policjanci przasnyskiej drogówki zatrzymali aż trzech mieszkańców powiatu przasnyskiego, którzy nie posiadając wymaganych uprawnień zdecydowali się wsiąść za kierownicę jednośladu. Sprawców tego wykroczenia czekają surowe konsekwencje. Według przepisów, które uległy zmianie na początku 2022 roku, policjanci sporządzą wniosek o ukaranie do sądu, który obligatoryjnie orzeknie wobec takich osób zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę od 1500 do 30 000 złotych. Jeżeli pomimo sądowego zakazu osoba ponownie wsiądzie na motocykl podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat!

Od 1 stycznia 2022 weszły w życie nowe, dużo bardziej surowe kary. Otóż kodeks wykroczeń stanowi:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant obligatoryjnie wobec sprawcy takiego wykroczenia kieruje wniosek o ukaranie do sądu. Sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalnie aż 30 000 zł. Sąd obligatoryjnie orzeka też środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres minimum 6 miesięcy, a maksymalnie nawet 3 lat. Jeżeli podkusi nas, by jeździć nadal motocyklem, pomimo orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, to ryzykujemy już karę więzienia. Wynika to z artykułu 244 kodeksu karnego:

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (...), prowadzenia pojazdów (...), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Apelujemy o bezpieczną i rozważną jazdę, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony