Aktualności

POWIATOWE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI W PRZASNYSKIEJ KOMENDZIE

Święto Policji to dla każdego funkcjonariusza i pracownika Policji szczególny dzień. To czas podziękowania i skierowania słów uznania dla ciężkiej, pełnej poświęcenia służby i pracy, czas awansów, nominacji i odznaczeń. 14 lipca (piątek) na placu przed Komendą Powiatową Policji w Przasnyszu odbyły się uroczyste obchody 104 rocznicy powstania Policji Państwowej połączone z odsłonięciem pomnika poświęconego pamięci funkcjonariuszy Policji, którzy oddali swoje życie na służbie oraz zmarłych policjantów i pracowników Policji powiatu przasnyskiego. Uroczystość swoją obecnością uświetnili I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu insp. Jakub Gorczyński,, władze samorządowe, zaprzyjaźnione służby mundurowe, przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją oraz przedstawiciele mediów.

Dziś na placu przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu odbyły się uroczyste obchody 104 rocznicy powstania Policji Państwowej połączone z odsłonięciem pomnika poświęconego pamięci funkcjonariuszy Policji, którzy oddali swoje życie na służbie oraz zmarłych policjantów i pracowników Policji powiatu przasnyskiego. Uroczysty apel, który rozpoczął się punktualnie o godz. 13:00 poprzedziła msza święta w  kościele farnym Parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu odprawiona w intencji policjantów i pracowników Policji. Uroczystość rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem od złożenia meldunku I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu insp. Jakubowi Gorczyńskiemu o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu z okazji obchodów Święta Policji. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak, w imieniu swoim oraz I Zastępcy nadkom. Łukasza Jędrasika złożył życzenia wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym, dziękując za rzetelną i oddaną służbę oraz zaangażowanie i odpowiedzialne wykonywanie obowiązków służbowych. Pan Komendant serdecznie podziękował zaproszonym gościom  za owocną współpracę, za przychylny stosunek do Policji oraz okazane wsparcie w dążeniu do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i powiatu przasnyskiego.

Następnie I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu insp. Jakub Gorczyński wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji insp. Tomaszem Łysiakiem wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W tym roku awansowało 35 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów awansowało 3 policjantów, w korpusie aspirantów 17 policjantów, w  korpusie podoficerów  15  policjantów.

Tegoroczne święto było też okazją do wręczenia odznaczeń. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nadano srebrny medal za zasługi dla Policji st. bryg. Waldemarowi Białczakowi- Komendantowi Powiatowemu PSP w Przasnyszu. Minister Spraw Wewnętrznych i administracji srebrną odznaką ,,Zasłużony Policjant,, odznaczył asp. szt. Wiesława Krzysztofa Majk. Decyzją Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, mł. insp. Dariusz Brzezicki- Przewodniczący ZW NSZZP Województwa Mazowieckiego wręczył medal 30-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Przasnyszu nadkom. Łukaszowi Jędrasikowi.

Po wręczonych awansach i wyróżnieniach Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak przybliżył cel i charakterystykę powstania Pomnika poświęconego pamięci funkcjonariuszy Policji, którzy oddali swoje życie na służbie oraz zmarłych Policjantów i Pracowników Policji powiatu przasnyskiego. Odsłonięcia pomnika w asyście zaproszonych gości dokonał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu insp. Jakub Gorczyński wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Przasnyszu insp. Tomaszem Łysiakiem. Kolejnym punktem ceremonii było poświęcenie Pomnika przez Ks. Kanonika Jerzego Ławickiego oraz modlitwa w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji którzy oddali swoje życie na służbie. Następnie na Pomniku delegacje przybyłych gości złożyły wieńce i wiązanki. Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, jak bardzo ważne jest kultywowanie pamięci o poległych funkcjonariuszach. Tego typu inicjatywy zasługują na najwyższe uznanie. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tych wszystkich policjantach, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli zapłacili w służbie najwyższą cenę jakim jest życie i słowa roty ślubowania „… strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia…”, wypełnili do końca.

Następnie Komendant Powiatowy w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak wręczył statuetki osobom, które w znaczący sposób wspierały inicjatywę Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu oraz miały istotny wkład w powstanie pomnika poświęconego poległym policjantom.

Po wręczonych statuetkach  głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwszy  przemawiał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu insp. Jakub Gorczyński, który kierował słowa uznania i wdzięczności dla policjantów za ofiarną służbę, profesjonalizm i ogromny wkład w poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli. Następnie głos zabrała Pani Anna Cicholska posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, która pogratulowała awansów oraz podziękowała policjantom i pracownikom za wzorowo pełnioną służbę, za trud i wytrwałość oraz codzienne zaangażowanie i profesjonalizm. W imieniu Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Rafała Romanowskiego głos zabrał Dyrektor Biura Poselskiego Pan Łukasz Gołębiewski, który złożył życzenia i gratulacje dla przasnyskich funkcjonariuszy. Podziękował za wysiłek wkładany w umocnienie praworządności i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu. Następnie głos zabrali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i zaproszeni goście.

Uroczysta zbiórka zakończyła się złożeniem meldunku I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu insp. Jakubowi Gorczyńskiemu przez dowódcę uroczystości podinsp. Michała Szpakowskiego.

Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym i mianowanym na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom. Życzymy satysfakcji z dobrej służby i pracy, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz szacunku od tych, o których bezpieczeństwo dbamy na co dzień.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i udział w tym wyjątkowym dla nas dniu.

mł. asp. Ilona Cichocka

 

Powrót na górę strony