Aktualności

Podsumowanie akcji „Łapki na kierownicę”

Data publikacji 30.06.2017

Kiedy kierujący w czasie jazdy korzysta z telefonu wyłącza swoją uwagę średnio na 5 sekund. Rozprasza się odbierając rozmowę, wysyłając sms-a czy przeglądając portale. W tym czasie, jadąc z prędkością 50km/h jego pojazd pokonuje, bez żadnej kontroli, odcinek aż 70 metrów!

W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jednak mimo to widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest w Polsce nadal bardzo powszechny.

Mając na uwadze występujące zagrożenia związane z używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy w dniach 14-25.06 2017r. na terenie garnizonu mazowieckiego prowadzone były wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pn. „ŁAPKI NA KIEROWNICĘ”. Głównym celem działań było edukowanie kierujących i pokazywanie zagrożeń jakie niesie ze sobą używanie telefonu komórkowego trzymanego w ręku podczas prowadzenia pojazdu. Akcja prowadzona była przez policjantów bezpośrednio na drogach oraz podczas różnorodnych spotkań czy festynów.

Niestety nie obyło się bez interwencji. W trakcie trwania kampanii ujawniono 430 przypadków prowadzenia pojazdów i rozmawiania przez telefon komórkowy. Z czego 374 wykroczenia popełnili kierujący pojazdami mechanicznymi, a 56 rowerzyści. Łącznie policjanci nałożyli 287 mandatów karnych, skierowali 10 wniosków o ukaranie i pouczyli 133 osoby. Mimo zakończenia akcji mazowieccy plicjanci nadal w swych działaniach będą zwracać uwagę na kwestie korzystania z telefonów podczas jazdy.

Niestety wciąż brakuje statystyk mówiących o tym, ile wypadków miało miejsce wskutek prowadzenia pojazdu przez korzystających z komórek kierowców. Jednak niejednokrotnie, gdy dochodzi do wypadku w wyniku oględzin pojazdu policjanci znajdują telefon komórkowy z niedokończoną treścią sms-a, która jeszcze nie została wysłana.

Drodzy kierowcy pamiętajcie, że korzystanie z telefonu podczas jazdy, to nie tylko rozmowa, ale też wybieranie numerów, pisanie sms-ów, sprawdzanie portali społecznościowych itp. Osoby korzystające z telefonów komórkowych w czasie jazdy ryzykują utratą zdrowia i życia własnego, swoich bliskich, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Od czasu nowelizacji taryfikatora mandatów za używanie komórki za kierownicą grozi mandat

w wysokości 200zł oraz 5 punktów karnych.

 

 

WRD KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony