KIEROWAŁ W STANIE NIETRZEŹWOŚCI
Pomimo wysokich grzywien oraz zakazów kierowania pojazdami, wciąż nie brakuje kierujących, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu. O konsekwencji takiego nieodpowiedzialnego zachowania przekonał się 45-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który został zatrzymany do kontroli przez przasnyską drogówkę.
W miniony wtorek, policjanci pełniący służbę na terenie miasta Przasnysz zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Seat Leon, którego tor jazdy wskazywał, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie mężczyzny wykazało 1,13 promila alkoholu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd.
Przypominamy, że od 1 października 2023r. nastąpiło ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW m.in. wobec kierowców:
- prowadzących pojazdy mechaniczne w stanie nietrzeźwości (Art. 178a. § 1 kk) - grozi kara więzienia do lat 3, a w stanie recydywy od 3 miesięcy do 5 lat;
- powodujących w stanie nietrzeźwości wypadek ze skutkiem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - kara więzienia nie niższa niż 3 lata (ale min. 5 lat w razie śmierci poszkodowanego), maksymalnie do 16 lat.
Co więcej – takie same konsekwencje będą wyciągane wobec osób, które uciekły z miejsca zdarzenia, żeby uniknąć badania poziomu alkoholu w organizmie.
Nie będzie również tłumaczenia, że alkohol został spożyty w stresie już po zdarzeniu, ponieważ ustawodawca wprowadził zapis zakazujący spożycia alkoholu po spowodowaniu wypadku, ale przed poddaniem przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego.
W tym przypadku sąd może orzec karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Apelujemy do osób, które widzą, gdy za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Nie czekajmy na tragedię! Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.
mł. asp. Ilona Cichocka