Aktualności

Policyjne działania NURD pod okiem drona

Data publikacji 06.12.2023

We wtorek (5.12) na drogach powiatu przasnyskiego przeprowadzono działania dedykowane ,,Niechronionym Uczestnikom Ruchu Drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów, ale także bacznie przyglądali się samym pieszym. Tym razem działania przasnyskich policjantów wspierane były również z powietrza – z wykorzystaniem policyjnego drona. Jego kamery pozwoliły na rejestrowanie zachowań kierujących i pieszych z dużej odległości.

Genezą policyjnych działań ,,NURD” jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni w przypadku zderzenia. Wczoraj, w powiecie przasnyskim większym niż zwykle nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. W działaniach, po raz pierwszy, funkcjonariuszy wspierał policyjny dron. Operatorzy wraz z policjantami z drogówki obserwowali zachowanie kierowców i pieszych, a w przypadku zauważenia wykroczenia, patrol ruchu drogowego podejmował kontrolę drogową lub legitymowanie pieszego czy rowerzysty. Bezzałogowy statek powietrzny Policji to najnowocześniejsze tego rodzaju urządzenie wykorzystywane obecnie przez Polską Policję.

Pamiętajmy, że zgodnie z taryfikatorem zarówno za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, jak i za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 zł!

Po raz kolejny przypominamy o tym, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze.

Przasnyscy policjanci apelują o rozsądek na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i podkreślają, że działania z wykorzystaniem drona będą przeprowadzane regularnie.

 

mł. asp. Ilona Cichocka/KPP Przasnysz

Powrót na górę strony