Aktualności

Bezpieczne zakupy przedświąteczne

Data publikacji 14.12.2023

Przedświąteczna atmosfera i towarzysząca jej zakupowa gorączka jest już wyraźnie zauważalna. Wprowadza nas to w nastój nostalgii i zachęca do różnego rodzaju zakupów. W galeriach i centrach handlowych ruch jest coraz większy. Podobnie w handlu internetowym i przy paczkomatach. Pamiętajmy, że nie wszyscy w tym czasie czyhają na okazje w sklepach. Oszuści i złodzieje liczą na łatwy łup, wykorzystując przy tym roztargnienie, pośpiech i brak odpowiedniej uwagi u swoich potencjalnych ofiar. Nie daj się złapać przestępcom w ich sieć!

W sklepach stacjonarnych, na targach, bazarkach i jarmarkach

Tłok podczas świątecznych zakupów sprzyja kieszonkowcom. Nie dajmy im szansy - zabezpieczmy się we właściwy sposób. Przede wszystkim, zachowajmy szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymajmy cenne przedmioty - portfel, klucze, telefon, dokumenty - tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikajmy wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko. Pamiętajmy też, żeby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.

Zadbajmy też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możemy mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważymy, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiajmy bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo, to pamiętajmy, że mamy możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach. Uważajmy także przy kasie. Nigdy nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcemy przecież, by osoby stojące obok nas przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, starajmy się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniemy zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.

Bezpieczne zakupy w sieci

Każdy z nas lubi robić zakupy szczególnie wtedy, kiedy siedzimy w zaciszu domowym. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale społecznościowe, aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i chwilę roztargnienia wykorzystują oszuści. Wykorzystują do tego rożne metody. Wysyłają sfabrykowane wiadomości sms i e-mail, dzwonią z informacją o jakimś wymyślonym zagrożeniem dla naszego konta w banku lub zachęcają nas podejrzanie atrakcyjnymi ofertami.  

Jak nie dać się nabrać? Jak nie stracić pieniędzy i bezpiecznie kupować w Internecie? Stosując się do podanych wskazówek zmniejszysz ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy:

  • zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego;
  • korzystaj ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali społecznościowych;
  • zapoznaj się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy;
  • otrzymując ofertę drogą mailową lub sms, nie korzystaj z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
  • uważaj na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić Twoją czujność. Bardzo często atrakcyjna cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter "https", a na końcu symbol zamkniętej kłódki.
  • jeżeli zdecydujesz się na zakup, wybierz raczej opcję płatności za pobraniem. Wpłata całej kwoty przed otrzymaniem towaru niesie wysokie ryzyko straty pieniędzy.
  • rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory internetowe. Zobacz instrukcje płatności z portalu ogłoszeniowego;
  • zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz swoje dane wrażliwe oraz bankowe. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie;
  • czytaj uważnie SMS-y od banków. Zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz.

Nie daj się porwać przedświątecznej gorączce!

Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do otrzymywanych informacji jest pierwszą i najskuteczniejszą ochroną. Spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą.

Pamiętajmy, że to od nas samych w pierwszej kolejności zależy nasze bezpieczeństwo!

mł. asp. Ilona Cichocka/ KPP Przasnysz

Powrót na górę strony