Aktualności

Policyjne działania z użyciem urządzenia monitorującego ICam

Data publikacji 27.03.2024

Wczoraj policjanci przasnyskiej drogówki prowadzili działania NURD z wykorzystaniem urządzenia monitorującego iCam. Funkcjonariusze za pomocą kamer nadzorowali bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj (26.03) funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu wraz z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu prowadzili na terenie Przasnysza działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, podczas których wykorzystywany był mobilny system monitoringu iCam, który czujnym okiem kamery rejestrował wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami. Kamery śledziły zachowania kierowców na przejściach dla pieszych, w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń drogowych.

Policjanci podczas kilkugodzinnych działań zdecydowanie reagowali na każde wykroczenie godzące w  bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Funkcjonariusze interweniowali wobec 9 pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Niestety nie brakowało również nieodpowiedzialnych kierujących. Policjanci ujawnili 8 wykroczeń zagrażających bezpieczeństwu pieszych. Wszystkie z nich popełnili kierujący pojazdami, większość nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na oznakowane przejście. 

Przypominamy, że wykroczenia popełniane względem niechronionych uczestników ruchu drogowego są wysoko sankcjonowane, grzywna w drodze mandatu karnego wynosi 1500 złotych, dodatkowo na konto kierowcy wpływa aż 15 punktów karnych.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych!

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony