Aktualności

Potrącenie na przejściu dla pieszych w Przasnyszu. Policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 11.04.2024

Przasnyscy policjanci ustalają przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na ulicy Makowskiej w Przasnyszu. Jak dotychczas ustalono, przechodząca przez ulicę na oznakowanym przejściu dla pieszych 17-letnia mieszkanka powiatu przasnyskiego, została potrącona przez nadjeżdżającego smarta. Policjanci przypominają, że piesi są szczególnie narażeni na negatywne skutki zdarzeń drogowych. Dlatego kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych muszą za każdym razem zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie spowodują zagrożenia dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj (10.04) około godziny 14:17, na ul. Makowskiej w Przasnyszu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 17-latka przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych została potrącona przez nadjeżdżającego smarta, w wyniku zdarzenia doznała obrażeń ciała i  z miejsca zdarzenia została przetransportowana do szpitala.  Siedzący za kierownicą osobowego auta, 36-letni mieszkaniec powiatu makowskiego, w chwili zdarzenia był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury ustalają dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych. Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do "pasów", powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, kierowcom zabrania się szczególnie wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany) i omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pieszym przypominamy o tym, aby każdorazowo, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych, upewniali się, że bezpiecznie mogą na nie wejść, a wejście nie spowoduje nagłego hamowania nadjeżdżającego pojazdu. Dodatkowo prosimy, aby spacerując drogą, nawet podczas sprzyjającej pogody, starać się być widocznym dla kierujących. Kiedy zapada zmrok lub poruszamy się pieszo w warunkach złej widoczności, koniecznie powinniśmy stosować elementy odblaskowe. 

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, apelujemy o rozwagę, ostrożność i stosowanie przepisów ruchu drogowego.

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony