Zagrożenia pożarowe! Radomscy policjanci apelują o rozwagę i odpowiedzialność
Kolejne suche dni zwiększają ryzyko występowania pożarów, szczególnie na terenach leśnych, łąkach oraz nieużytkach rolnych. Sucha roślinność oraz lekkomyślność człowieka to główne przyczyny powstawania ognia, który w sprzyjających warunkach rozprzestrzenia się bardzo szybko, stwarzając zagrożenie dla zdrowia, życia ludzi i zwierząt oraz powodując poważne straty materialne.
W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami i brakiem opadów wzrasta ryzyko pożarów, szczególnie na terenach leśnych, łąkach i nieużytkach rolnych. Każdego roku dochodzi również do wielu pożarów spowodowanych m.in. wypalaniem traw czy wyrzucaniem niedopałków papierosów. Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw czy śmieci jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar niż przewidywaliśmy. Niekontrolowany ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają.
Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- nie wypalaj traw
- nie rozpalaj ognisk w miejscach niedozwolonych
- nie pozostawiaj ognia bez nadzoru
- nie wyrzucaj niedopałków papierosów na tereny zielone i do lasów
- zachowaj szczególną ostrożność podczas prac polowych i wypoczynku na łonie natury
W przypadku zauważenia pożaru lub zadymienia niezwłocznie powiadom służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie.
Autor: Justyna Jaśkiewicz