Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej
Funkcjonariusze ruchu drogowego codziennie wykonują swoje ustawowe obowiązki, czuwając nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym. Szczególną uwagę poświęcają pojazdom sportowym i motocyklom, które ze względu na zmodyfikowane układy wydechowe, mogą generować nadmierny hałas, przekraczając dopuszczalne normy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, policjanci mają prawo i obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu oraz skierować go na dodatkowe badania techniczne.
Reagowanie na wykroczenia, w tym przekroczenie hałasu czy naruszenie przepisów związanych ze stanem technicznym pojazdów, jest nie tylko obowiązkiem każdego policjanta, ale też elementem dbałości o komfort życia mieszkańców i bezpieczeństwo na drogach.
Niestety w ostatnim czasie, po przeprowadzonej kontroli drogowej, młodzi kierowcy negatywnie odnoszą się do interweniujących policjantów w strefie publicznej, gdzie pojawiły się wulgarne, znieważające sformułowania oraz bezpodstawne oskarżenia policjantów.
Zgodnie z art. 226§1 kk- znieważenie funkcjonariusza publicznego w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych stanowi przestępstwo. Dotyczy to również treści publikowanych w sieci.
Policjanci reagują na kwestie łamania przepisów w sposób zgodny z obowiązującym prawem. Kontrole pojazdów sportowych, sprawdzenie emisji hałasu oraz stanu technicznego nie są kwestią uznaniową, a jednoznacznie wynikają z obowiązków służbowych.
Policjanci apelują do obywateli o wyrażanie swoich opinii w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem prawa i godności drugiego człowieka.
st.asp. Katarzyna Krukowska