Pijani kierowcy zatrzymani przez sierpeckich policjantów, 35-latek miał prawie 3,5 promila
Wczoraj (30.06) sierpeccy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców. 35-letni kierujący chryslerem miał w organizmie blisko 3,5 promila alkoholu, natomiast 26-letni kierowca BMW prowadził pojazd mając ponad 2 promile. Obydwaj odpowiedzą za popełnione przestępstwa przed sądem. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności
W poniedziałek (30.06) na terenie gminy Zawidz policjanci z sierpeckiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Chrysler. Styl jazdy mężczyzny wskazywał, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 35-latek ma prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.
Tego samego dnia, 2 godziny później, inny patrol sierpeckiej drogówki otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu kierowania pod wpływem alkoholu. Kierowca BMW jechał jedną z ulic w Sierpcu, gdzie został zatrzymany przez mundurowych. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości potwierdziło, że 26-letni kierowca ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym areszcie, po wytrzeźwieniu usłyszą zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego pijanym kierowcom grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz zakaz kierowania na okres co najmniej 3 lat.
PAMIĘTAJMY! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych, ponieważ alkohol:
- zmniejsza szybkość reakcji
- ogranicza pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.
St.asp. Katarzyna Krukowska