Przedstawienie "Życiorysy pisane narkotykami” w Sierpcu”
29 maja 2018 roku sala sierpeckiego Centrum Kultury i Sztuki stała się na kilka godzin centralnym miejscem spotkania przedstawicieli szkół gimnazjalnych i Policji zainteresowanych problemem uzależnienia młodzieży od narkotyków. Wszystko za sprawą przygotowanego pod kierunkiem pani Małgorzaty Murawskiej - w ramach ogólnopolskiego programu „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga” – spektaklu edukacyjno-profilaktycznego "Życiorysy pisane narkotykami”.
Przedstawienie skierowane głównie do współczesnej młodzież obejrzeli nie tylko uczniowie i nauczyciele szkół gimnazjalnych w terenu powiatu sierpeckiego, ale także grono pedagogiczne Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu, a także przedstawiciel kuratorium oświaty.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez Dyrektora Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu Panią Katarzynę Kordulasińską, a st.asp. Krzysztof Kosiorek nakreślił podstawowe cele profilaktyki rówieśniczej wyrażając również swoje podziękowania dla władz szkoły oraz osób, które w sposób konsekwentny doprowadziły do wystawienia przedstawienia.
Po zakończonych przemówieniach przyszedł czas na spektakl. Z chwilą pojawienia się pierwszych dźwięków, gdy na scenę weszli młodzi ludzie zapanowała cisza. Wszyscy w skupieniu zaczęli oglądać przedstawienie pokazujące scenki z życia narkomanów powstałe na bazie refleksji, wspomnień z archiwalnych rozmów, pamiętników i listów osób uzależnionych oraz ich bliskich, którzy przeżyli koszmar związany z narkomanią. Młodzi aktorzy doskonale zadbali o odpowiednią charakteryzację i scenografię z pełnym realizmem oddające charakter środowiska. Podobnie było z muzyką. Towarzyszące wypowiedziom aktorów „Requiem do snu”, będące muzycznym tłem spektaklu, odzwierciedlało grozę przeżyć bohaterów przedstawienia– narkomanów i ich rodzin. Wypowiedzi młodych aktorów przeplatane doskonale dobranymi utworami muzycznymi zmuszały do refleksji. Po spektaklu zabrzmiały długie brawa, a emocje, jakie rozbudził, jeszcze długo słychać było w rozmowach uczniów i dorosłych widzów. Atmosfera panująca w sali widowiskowej świadczyła o tym, że problem, jakim jest narkomania oraz dopalacze, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych. Mamy nadzieję, że na długo zapadną w ich pamięć słowa - przestroga : Nie bierz narkotyków! Jeżeli raz spróbowałeś, pamiętaj, że wkroczyłeś na drogę śmierci, z której rzadko kto powraca. Jeśli jesteś uzależniony, nie przekreślaj siebie, z tego można wyjść. POZWÓL TYLKO SOBIE POMÓC.
Spektakl nie mógłby się odbyć bez poparcia inicjatywy przez Dyrektora Pani Katarzyny Kordulasińskiej i Pani Vice-dyrektor Doroty Cendrowskiej oraz zaangażowania nauczycieli: Małgorzaty Murawskiej, Barbary Kuskowskiej, Małgorzaty Trojanowskiej, Elżbiety Gąsiorowskiej i Marty Turalskiej. Aktualna treść przeprowadzonej inicjatywy doskonale wpisuje się w ogólnopolski program „Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga”– co podkreśliła obecna na spektaklu przedstawicielka kuratorium.