Aktualności

Policjanci apelują - Uwaga na oszustów

Na temat sposobu działania oszustów metodą „na wnuczka" lub „na policjanta” oraz jak nie stać się ich ofiarą wie coraz więcej osób. Jednakże nadal wiele osób w taki właśnie sposób traci pieniądze, często będące oszczędnościami życia. Dlatego w każdej sytuacji należy zachować ostrożność i rozwagę.

Oszuści na swoje ofiary z reguły wybierają osoby starsze, samotnie mieszkające. Fałszywi krewni wykorzystują w ten sposób ludzką dobroć. Sposób działania praktycznie zawsze jest ten sam – dzwonią z prośbą o pieniądze podając się za osobę najbliższą będącą w pilnej potrzebie. Następnie po odbiór gotówki lub innych cennych przedmiotów wysyłają znajomego i ślad po nich zanika.

Równie często oszuści podszywają się pod policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy Policji zajmujących się rozpracowywaniem oszustów lub mających pomagać członkom rodziny. Z taką  sytuacją zetknęła się na początku bieżącego tygodnia mieszkanka powiatu sierpeckiego. Oszuści, podczas rozmowy telefonicznej, podszywając się za policjantów biorących udział w tajnej akcji przekonali kobietę, aby ta wypłaciła pieniądze ze swojego konta i wpłaciła na inny wskazany numer konta. W wyniku działania przestępców kobieta utraciła znaczną kwotę pieniędzy.

Dlatego w każdej sytuacji należy zachować ostrożność i rozwagę.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Unikajmy wymawiania imion członków rodziny, gdyż często w taki sposób oszuści uzyskują dane za kogo mogą się podszyć. Nie informujmy dzwoniącej do nas osoby o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków.

W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Jeśli to możliwe kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Bądźmy czujni bowiem zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.

Łącząc się z numerem 997 bez wcześniejszego przerwania połączenia z nieznajomą osobą możecie zostać przekierowani na inny numer oszustów a nie na numer Policji !

Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta lub wnuczka natychmiast zakończmy rozmowę! Jak najszybciej zawiadomcie oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, a także pod numer (024) 265-82-00.

Powrót na górę strony