Zabezpiecz się przed włamaniem
Kradzież z włamaniem- jednym z najbardziej dokuczliwych w ocenie społeczeństwa przestępstw. Potwierdzają to policyjne statystyki, w świetle których kradzież z włamaniem sklasyfikowano jako jedno z siedmiu przestępstw monitorowanych przez Policję w sposób szczególny.
Największe nasilenie tego rodzaju przestępczości występuje w dużych miastach, gdzie spotykamy się ze znaczną ilością obiektów handlowych, mieszkań i domów. Dodatkowo duża anonimowość oraz łatwość ucieczki i ukrycia jest elementem sprzyjającym dokonywaniu tego rodzaju przestępstw.
JAK ZABEZPIECZYĆ MIESZKANIE PRZED WŁAMANIEM?
Przede wszystkim przed opuszczeniem naszego domu powinniśmy:
• Dokładnie pozamykać wszystkie drzwi i okna, nie zapominając o okienkach dachowych i piwnicznych. Zdarzają się niestety niekiedy takie sytuację, że włamywacze dostają się do naszych domów przez niewielkie okienka piwniczne. Zróbmy więc wszystko aby uniknąć takich sytuacji.
• Sporządzić listę przedmiotów i sprzętów pozostawionych w domku wraz z ich numerami seryjnymi. W przypadku włamania taka lista może znacznie ułatwić policjantom odnalezienie skradzionych rzeczy.
• Przed wyjazdem z domu cenne przedmioty przekazać na przechowanie komuś z rodziny lub osobie zaprzyjaźnionej lub np. zdeponować w depozytach bankowych. Większość placówek bankowych oferuje nam już takie usługi.
• Jeżeli posiadamy alarm, to nie zapomnijmy o jego włączeniu. W sytuacji kiedy ktoś obcy będzie próbował tam dostać, alarm się włączy i sąsiedzi będą mogli szybko powiadomić policję.
• Zamontować w drzwiach odpowiednie zamki. Z pewnością będzie to skuteczna metoda uniemożliwiająca dostanie się potencjalnym włamywaczom do naszego mieszkania. Przy okazji wymiany zamków warto też zastanowić się na zamontowaniem w drzwiach blokady antywłamaniowej.
Pomoc międzysąsiedzka
Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widomych oznak swojej nieobecności. Jeżeli tylko mamy tylko taką możliwość, to dobrze byłoby przed wyjazdem poprosić kogoś z rodziny lub zaufanego sąsiada, o opiekę nad naszym domem.
Poprośmy taką osobę by postarała się zabierać z przed naszych drzwi pojawiające się tam różnego rodzaju ulotki i foldery, również niech wyjmuje listy z naszej skrzynki pocztowej.
Poprośmy również o zapalanie światła i włączeniu radia czy też telewizora, lub przewietrzeniu naszego mieszkania.
Wszystkie te działania, zabiegi pozwolą zachować pozory stałej obecności domowników i przede wszystkim uzmysłowią obserwującym nasz dom przestępcom, iż dom nie jest pozostawiony bez opieki, iż ciągle tam ktoś jest.
Pamiętaj!
- nie wpuszczaj nieznajomych do domu/mieszkania - nie znając osoby nigdy nie znasz jej zamiarów,
- nie przechowuj w domu/mieszkaniu dużej ilości gotówki lub kosztowności,
- nie otwieraj bezmyślnie drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek,
- zawsze przed otworzeniem drzwi zapytaj się kto za nimi stoi, pracownicy urzędów, zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz, zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do Twojego domu,
- nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich do klatki schodowej lub na teren posesji,
- wychodząc z domu zamykaj drzwi na klucz, nie zostawiaj uchylonych okien, jeśli posiadasz alarm- włącz go,
- utrzymuj więzi z sąsiadami, którzy często służą swą pomocą ludziom mieszkającym w ich otoczeniu,
- zawsze zamykaj po przyjściu do domu drzwi wejściowe,