Aktualności

Zachowaj ostrożność podczas korzystania z lodowisk

W okresie zimy większość zbiorników wodnych pokryta jest lodem. Jest to pokusa dla dzieci a niekiedy i dla dorosłych, którzy wchodzą na lód aby poślizgać się. Obecnie panująca pogoda, a w szczególności odwilż powodują, iż lód jest kruchy i w każdej chwili może się załamać.

Dlatego też przypominamy rodzicom aby przestrzegali swoje dzieci i zabraniali im wchodzenia na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Do ślizgania się powinny służyć jedynie sztuczne lodowiska.

Nawet gdy panują temperatury minusowe nie ma bezpiecznego lodu !!!! Nigdy nie ma gwarancji, że płyta lodowa jest wystarczająco gruba na całej powierzchni, niepopękana i nieuszkodzona w żaden sposób. Dodatkowo śnieg często zakrywa zdradliwe przeręble.

Jeśli już decydujemy się na wejście na lód zawsze w pobliżu powinna być przynajmniej jedna osoba. Poruszając się po lodzie nie wolno trzymać rąk w kieszeniach - w razie wpadnięcia do wody wydostanie się na powierzchnię jest wówczas utrudnione lub niemożliwe.

Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie powinniśmy się zatrzymywać, ale natychmiast zawrócić w kierunku brzegu.

Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach - tam zwykle lód jest cieńszy.

Jeśli już dojdzie do tragedii i wpadniemy do wody starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Leżąc na nim wolno poruszajmy się w kierunku brzegu.

Jeśli chcemy pomóc osobie, pod którą załamał się lód, nie podchodźmy do tego miejsca, bo w ten sposób zwiększamy nacisk na lód, spróbujmy się podczołgać. Starajmy się też podać tonącemu jakiś przedmiot - szalik, wędkę, grubą gałąź i w ten sposób wyciągnąć go na lód. Jeśli nie możemy pomóc - wezwijmy straż czy policję.

Po wyciągnięciu osoby z wody trzeba jej udzielić pierwszej pomocy - okryć czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia.

Nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny. W miarę możliwości podawajmy mu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia, nie alkohol - bo to powoduje dalsze wychłodzenie ciała.

Powyższe porady kierujemy również do wędkarzy, którzy realizując swoje pasje nie zawsze zachowują się rozsądnie i to oni są najczęściej ofiarami utonięć.

Powrót na górę strony