Sierpeccy policjanci apelują do rolników
W okresie jesiennym nasila się zanieczyszczanie dróg błotem przez osoby wywożące obornik, gnojówkę, gnojowicę z pól. Policja apeluje, aby rolnicy jadąc na pole lub z niego wracając odpowiednio zabezpieczali swoje ładunki, które mogą zanieczyszczać drogi publiczne, a także powodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Jesień to czas, kiedy rolnicy wywożą z pól płody rolne, a także czas uprawy pól pod zasiewy. W chwili obecnej coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje grożą za zanieczyszczenie drogi i starają się temu zapobiegać. A jak już dojdzie do zanieczyszczenia drogi, to po sobie sprzątają. Transportując obornik, gnojówkę lub gnojowicę powinno się zadbać o to, aby nic na jezdnię nie spadało i nie wylewało się. Przy przewożeniu słomy lub siana tak je zabezpieczyć, aby przy silniejszych podmuchach wiatru nic nie spadło na jezdnię. Podobnie przy zwożeniu do gospodarstwa płodów rolnych uważać trzeba na to, aby przyczepę odpowiednio uszczelnić i nie usypywać na niej zbyt wysokich gór produktów, z których łatwo mogłyby się zsunąć na jezdnię. Zanieczyścić jezdnię łatwo też samymi kołami ciągnika i przyczepy, na przykład gdy wracamy z pola, na którym rozrzucaliśmy obornik. Na osoby, które nie chcą dostosować się do dbania o czystość na drogach policjanci mogą nałożyć karę od 50 do 500 zł. Jeśli inny kierowca powiadomi policję, o tym, że droga została zabrudzona przez konkretną osobę, to na pewno policjanci nie pozostawią tego bez reakcji. Pamiętajmy, że za stan drogi nie odpowiada policja, a jej zarządca. Żeby nie biegać z miotłą po ulicy, warto przed wyjazdem z pola oczyścić bieżnik kół nawet za pomocą zwykłej szczotki.
Poruszając się po drogach publicznych każdy użytkownik, również rolnik, ma obowiązek przestrzegania ogólnie obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i dysponowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne. Ciągnik i przyczepa powinny mieć zawsze sprawną i widoczną sygnalizację świetlną oraz trójkąt wyróżniający pojazd wolno poruszający się (jest on widoczny nawet w nocy). Ciągnik powinien mieć ponadto sprawny układ jezdny, hamulcowy i kierowniczy, instalację elektryczną i zapłonową, sygnalizację dźwiękową i bezpieczną kabinę lub ramę ochronną.