Aktualności

25 stycznia "Dniem Odblasków"

25 stycznia na terenie całego garnizonu mazowieckiego zostaną przeprowadzone działania w ramach „Dnia Odblasków”. Policjanci podczas kontroli drogowych wręczać będą odblaski. Akcja skierowana jest głównie do pieszych uczestników ruchu drogowego.

Działania będą prowadzone w porze wieczorowo – nocnej poza obszarem zabudowanym , w miejscu i czasie gdzie istnieje największe zagrożenie wypadkowością z udziałem pieszych. To również w takich warunkach wymagane jest przepisami stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku.

Celem projektu jest zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych.

Przepisy Ruchu Drogowego nakładają na pieszych obowiązek noszenia odblasków podczas poruszania się po zmroku. Opaskę odblaskową powinni zakładać na prawą rękę nad nadgarstkiem (idąc drogą poruszamy się lewą stroną jezdni, wówczas prawa ręka jest bliżej samochodów, które nadjeżdżają z naprzeciwka). Jeżeli są dwa odblaski, można założyć je na obie ręce.

Powrót na górę strony