Aktualności

Temperatura za oknami coraz niższa, nie zapomnijmy o osobach wymagających pomocy. Wystarczy jeden telefon na numer 112

W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają coraz niższą temperaturę. Policjanci z Sierpca przypominają, że jest to ciężki okres dla osób bezdomnych, samotnych, nietrzeźwych, a także schorowanych narażonych na wychłodzenie organizmu. Nie zapominajmy, że osoby te mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy odpowiednie służby. Jeden telefon wystarczy, aby uratować komuś życie.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, parki, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednak skuteczność takich działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby przebywające, bądź śpiące w niskim temperaturach, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też przebywające w pustostanach.  Dzięki  Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa.

Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Każde przekazane zgłoszenie będzie przez nas natychmiast sprawdzane.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy.

Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, nieporadności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Powrót na górę strony