Dzięki szybkiej interwencji Policji nie doszło do tragedii!
O wielkim szczęściu może powiedzieć mężczyzna , który wczoraj wieczorem będąc w stanie nietrzeźwości leżał na drodze krajowej K-10. Policjanci chwilę po otrzymaniu zgłoszenia , ujawnili mężczyznę i zapobiegli tragedii . Sierpeccy policjanci przypominają nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku lub torbie może uratować życie. Mundurowi apelują - Bądź widoczny na drodze!
Sierpeccy policjanci apelują i przypominają. Aktualne przepisy nakładają na osoby piesze obowiązek używania elementów odblaskowych w momencie poruszania się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu. Policjanci jednak zalecają również nosze odblasków w obszarach zabudowanych. To znacząco poprawi bezpieczeństwo.
Warto wiedzieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów.
Wspomniane dodatkowe metry pozwalają często kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają znacznemu pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.
Musimy pamiętać, że korzystając z odblasków, znacznie szybciej zostaniemy zauważeni przez kierujących pojazdami, co może uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia.
Możemy stosować elementy odblaskowe w różnej formie czy to, zawieszek, opasek, kamizelek bądź też toreb czy plecaków z elementami odblaskowymi. Nie wstydźmy się noszenia elementów odblaskowych, nie jest to uciążliwe, a może uratować nasze życie.
Jednocześnie policjanci apelują o umiar w spożywaniu alkoholu, który często powoduje brak poczucia zagrożenia. Stan upojenia alkoholowego pieszych na drodze jest częstą przyczyna wypadków drogowych .
Autor : mł asp. Katarzyna Krukowska