Aktualności

Ujawniony niewybuch z czasów II Wojny Światowej na terenie powiatu sierpeckiego. Czy wiesz jak zachować się w takiej sytuacji?

Wczoraj sierpeccy policjanci powiadomieni zostali o znalezieniu niebezpiecznego niewybuchu z czasów II Wojny Światowej. Na takie nietypowe znalezisko trafił rolnik w trakcie wykonywania prac polowych. Ważne, aby wiedzieć jak się zachować podczas znalezienia niewybuchu – należy jak najszybciej powiadomić np. Policję.

Wczoraj w godzinach popołudniowych dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu otrzymał zgłoszenie, z treści którego wynikało, że w trakcie wykonywania prac polowych w obrębie miejscowości Gnaty  w gm. Gozdowo, został odnaleziony niewybuch z czasów II Wojny Światowej.

Przybyły na miejsce patrol potwierdził, że we wskazanym w zgłoszeniu miejscu znajduje się pocisk artyleryjski kaliber 75mm . Na tej podstawie dokonano zabezpieczenia miejsca celem niedopuszczenia osób postronnych do momentu przyjazdu żołnierzy z 2 Pułku Saperów w Kazuniu.

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru, policja zwraca uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Nie wolno znalezionych niewybuchów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

W przypadku znalezienia niewybuchu należy powiadomić służby dzwonić pod nr alarmowy 112.

Asp. Katarzyna Krukowska

Powrót na górę strony