Aktualności

Noszenie odblasków może naprawdę uratować życie - pamiętajmy o tym!

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu, bo długa noc, opady atmosferyczne oraz nagłe zmiany pogody zdecydowanie pogarszają widoczność. Policjanci przypominają, że odblask może uratować życie. Niewidoczny pieszy, uderzony przez pędzący pojazd, którego kierowca jest chroniony karoserią, ma znikome szanse na przetrwanie.

Długa noc, opady atmosferyczne oraz nagłe zmiany pogody, zdecydowanie pogarszają widoczność na drodze. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Sierpeccy policjanci zwracają szczególną uwagę na wykroczenia mające wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez przejścia dla pieszych oraz miejsca, gdzie ruch niechronionych uczestników jest wzmożony.

Piesi natomiast powinni dbać o swoje bezpieczeństwo przez noszenie w widocznym miejscu elementów odblaskowych oraz poruszanie się zgodnie z przepisami. Warto pamiętać, że odblaski są obowiązkowe poza obszarem zabudowanym. Lecz w miastach nadal są miejsca nieoświetlone. Dlatego zaleca się korzystanie z odblasków także w obszarze zabudowanym. Zdarza się, że kierowca widzi pieszego dopiero w światłach reflektorów. Dobry, certyfikowany odblask powoduje, że pieszy jest widoczny nawet z odległości 200 metrów!

Co robić, aby korzystanie z dróg było bezpieczne? Nie przekraczajmy dopuszczalnej prędkości. Jadąc 100 km/h w ciągu sekundy przejedziemy prawie 28 metrów. Pieszy bez odblasków jest widoczny z odległości około 40 metrów. Nasza droga hamowania to także około 40 metrów. Jaki jest czas reakcji?

Korzystajmy z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.

Nie omijajmy pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem.

Przed rozpoczęciem jazdy rowerem sprawdźmy oświetlenie. Zakładajmy kask, zachowajmy ostrożność na przejazdach rowerowych.

Nośmy odblaski także w mieście. Kupmy dziecku widoczny plecak, świecące buty, odzież z wszytymi odblaskami.

Asp. Katarzyna Krukowska

Powrót na górę strony