Aktualności

Sierpeccy policjanci spotkali się z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka żeby porozmawiać o oszustwach metodą na „wnuczka” i „policjanta”

Minione lata pokazały, że słowo ,,wnuczek” nabrało negatywnego znaczenia przez oszustów, którzy wielokrotnie wykorzystali ufność i dobre serce seniorów. Dlatego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu w ramach działań kampanii Świadomy- Czujny- Bezpieczny omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz metody działania oszustów .

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym z okazji dnia babci i dziadka, zorganizowanym przez przedszkolaków. Głównym tematem była chęć przypomnienia seniorom kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mimo licznych ostrzeżeń i apeli, nadal dochodzi do zdarzeń, gdzie oszuści działając metoda na tzw. wnuczka bądź policjanta okradają starsze osoby często z oszczędności ich życia. Uczestnicy z zainteresowaniem posłuchali o metodach działania sprawców tego typu przestępstw oraz sposobach ich unikania.

Warto podkreślić, że dzięki prowadzonym działaniom profilaktycznym i akcjom zapewne wielu takim próbom udaje się zapobiec. Realizowana profilaktyka w tym zakresie uwzględnia coraz to nowe sposoby działania sprawców i legend, które wykorzystują chcąc oszukać

Policjanci radzą jak nie dać się oszukać” fałszywemu” wnuczkowi czy policjantowi?

  • po odebraniu telefonu nie należy wpadać w panikę, spróbować opanować emocje  i nie działać pod presją czasu, przez telefon, każdy może podawać się za inną osobę!
  • nie wypłacajmy gotówki, jeżeli mamy podejrzenie, że po drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści, nie wręczajmy gotówki osobom nieznajomym,
  • nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problemem. Rozmawiajmy o różnego rodzaju zagrożeniach, które czyhają na seniorów. Informujmy ich o podobnych oszustwach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy,
  • Nie informuj nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, czy kosztownościach, które masz w domu lub jakie przechowujesz w banku.
  • Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu.
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję telefonując pod numer 112.

Na koniec spotkania policjanci złożyli życzenia i rozdali seniorom elementy odblaskowe, które na pewno przyczynią się do poprawy ich  bezpieczeństwa .  

 

asp. Katarzyna Krukowska

Powrót na górę strony