Aktualności

Uwaga, na drogach jest ślisko! Policjanci ostrzegają kierowców

Pogorszyły się warunki na drogach. W wielu miejscach może być ślisko, a jazdę dodatkowo utrudnia padający śnieg. Policjanci ostrzegają i apelują do kierowców o rozważną jazdę i zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

Na drogach niemal w całym kraju pogorszyły się warunki jazdy. Jest ślisko, pada śnieg, na przemian topnieje i zamarza. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na jazdę samochodem, jedźmy wolniej i ostrożniej. Pamiętajmy żeby zachować bezpieczny odstęp od aut, które są przed nami. W sytuacji gwałtownego hamowania uchroni nas to przed kolizją.

Policjanci przypominają, że zimą, gdy na drogach zalega śnieg lub lód, każdy manewr wyprzedzenia lub wymijania może być niebezpieczny. Pamiętajmy, że żaden, nawet najbardziej nowoczesny system hamowania, nie uchroni nas przed "szklanką" na drodze. 

Apelujemy do kierowców, by szczególnie uważali na pieszych. Z dużym wyprzedzeniem rozpoczynajmy hamowanie przed przejściami. Pamiętajmy, że na chodnikach i przejściach dla pieszych może być ślisko. Zejście z pasów może więc zajmować więcej czasu, nietrudno też o poślizgnięcie się i upadek, często wprost pod nadjeżdżający samochód.

Apelujemy także do pieszych o rozwagę, aby nie przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie przebiegali przez nią i nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Droga hamowania samochodu wynosi kilka metrów, a przy śliskiej nawierzchni dystans ten może znacznie się wydłużyć.
 
 
Autor: asp. Katarzyna Krukowska
 
 

 

Powrót na górę strony