Aktualności

Za bezpodstawne wezwanie policji można zostać ukaranym

Bezpodstawne wezwanie policji to wykroczenie. Osoby, które bezpodstawnie wzywają Policję muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną.

"Halo Policja - proszę o przyjazd patrolu - bo nietrzeźwy mąż się awanturuje”. Patrol policji na miejscu dowiaduje się, że mąż jest trzeźwy, ale ma zamiar wyjść do sklepu po alkohol i jak wypije to na pewno będzie się awanturował.

„Proszę o interwencję, gdyż przy moim domu kręcą się jakieś osoby”. Na miejscu policjanci nie potwierdzają tego faktu. W domu nikogo nie ma, po telefonicznym kontakcie ze zgłaszającą okazuje się, że właścicielki domu nie ma, a policję wezwała, gdyż znajomy powiedział jej, że ktoś kręci się obok jej domu. Niestety nie chciała podać jaki znajomy jej to mówił, dlatego też policjanci nie mieli możliwości uzyskania bliższych informacji na temat zgłoszenia.

„Zgłaszam, że pali się stodoła….”. Policjanci na miejscu nie potwierdzają faktu pożaru. Telefonicznie mundurowi kontaktują się ze zgłaszającym, mężczyzna informuje że mu się tylko się wydawało, że pali się stodoła.

To tylko przykładowe zgłoszenia jakie otrzymują sierpeccy policjanci. Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Wielokrotnie na numer alarmowy 997 i 112 zdarzają się również połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często odbierane są rozmowy dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania. Na numer alarmowy dzwonią również osoby, które chcą się po prostu komuś „wygadać”. Jeżeli policjanci przerywają takie połączenie, osoby dzwonią po raz kolejny i następny, i tak przez ok. 15 – 20 minut. W tym czasie numer alarmowy jest zablokowany, uniemożliwiając korzystanie z niego osobom naprawdę potrzebującym pomocy.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Policjanci z sierpeckiej komendy, tylko od początku 2023 roku sporządzili 8 wniosków do sądu dotyczących bezpodstawnego wezwania patrolu, z czego w dwóch przypadkach postępowania jeszcze się toczą.  

Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń:

Art. 66 § 1 KW:  „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”. 

 

Asp. Katarzyna Krukowska

Powrót na górę strony