Aktualności

Policjanci na warsztatach ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach kampanii „Świadomy-czujny-bezpieczny”

Sierpeccy policjanci prowadzą liczne warsztaty w ramach mazowieckiej kampanii " Świadomy- Czujny- Bezpieczny", która ukierunkowana jest na podniesienie świadomości lokalnej społeczności na temat czyhających zagrożeniach ze strony oszustów. Dzisiaj spotkali się ze słuchaczami Uniwersytety Trzeciego Wieku.

W ramach kampanii „Świadomy-Czujny-Bezpieczny” policjantka z sierpeckiej komendy spotkała się z słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, by opowiedzieć o zagrożeniach na jakie są narażeni w sieci. Policjantka radziła, jakie działania należy podjąć, aby uchronić się przed tego typu incydentami. 

Omówiono metody oszust wyłudzenia pieniędzy poprzez zainstalowanie aplikacji do sterowania zdalnym pulpitem na podstawie przykładów z terenu powiatu sierpeckiego.

Uczulano, żeby zachowali szczególną uwagę podczas robienia zakupów albo sprzedawania przedmiotów w sieci.  Oszuści wymyślają przeróżne podstępne sytuacje, aby okraść ich z oszczędności.

Podczas spotkania omówiono przykłady oszustw dokonywanych wśród osób starszych min.: ,,na wnuczka, policjanta czy amerykańskiego żołnierza”.

Seniorów uczulano, żeby nie klikali w linki przesyłane w wiadomościach czy mailach oraz chronili swoje dane personalne czy też dane do bankowości internetowej, a przede wszystkim ich nikomu nie udostępniali.

Warto wykorzystać każdą możliwą okazję, aby porozmawiać  i przestrzec przed oszustami.

Projekt „Świadomy-Czujny-Bezpieczny" jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Asp. Katarzyna Krukowska

Powrót na górę strony