Policjanci apelują - Uwaga na oszustów - Aktualności - KPP w Sierpcu

Aktualności

Policjanci apelują - Uwaga na oszustów

Data publikacji 25.10.2016

Na temat sposobu działania oszustów metodą „na wnuczka" oraz jak nie stać się ich ofiarą wie coraz więcej osób. Jednakże przestępcy nie próżnują i stosują jeszcze bardziej wymyślne metody swojego działania, aby szybko i bez zbędnego wysiłku wzbogacić się kosztem nieostrożnego zachowania ludzi. Członkowie grup przestępczych coraz częściej podają się również za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy Policji zajmujących się rozpracowywaniem oszustów lub mających pomagać członkom rodziny.

Z taką sytuacją spotkała się 97-letnia mieszkanka Sierpca, której łatwowierność wykorzystali naciągacze zabierając zgromadzone przez nią oszczędności, a zdarzenie miało miejsce 13 października 2016 roku. Z sierpeckimi policjantami skontaktował się mężczyzna zawiadamiając, że jego babcia została oszukana przez oszustów, którzy skontaktowali się z nią telefonicznie i w wyniku oszustwa straciła swoje oszczędności. Jak się okazało na telefon stacjonarny w domu seniorki zadzwoniła kobieta z płaczem informując, że uczestniczyła w wypadku drogowym i pilnie potrzebuje pieniędzy na pokrycie kosztów operacji osoby poszkodowanej. Seniorka sądząc, że rozmawia z żoną wnuczka przekazała, że posiada w domu zgromadzone pieniądze, które może przygotować i przekazać na tą pilną potrzebę. Nieświadoma prowadzonej przez oszustów gry seniorka nie odkładając słuchawki rozmawiała następnie z kobietą podającą się za policjantkę, która miała pomóc w pozytywnym załatwieniu sprawy wypadku. Na polecenie oszustki podającej się za policjantkę, starsza kobieta przygotowane pieniądze włożyła do koperty, schowała do reklamówki i po wyjściu na balkon przekazała pieniądze oczekującemu już nieznanemu mężczyźnie podającemu się za kuriera upoważnionemu do odbioru pieniędzy. Gdy po przekazaniu pieniędzy starsza kobieta swoimi spostrzeżeniami podzieliła się ze swoim prawdziwym wnuczkiem opowiadając mu o całej sytuacji stało się jasne, że padła ofiarą oszustów.

Apelujemy do Państwa.

Jeżeli w dniu 13 października 2016 roku pomiędzy godziną 13.00 a 14.00 byliście Państwo świadkami sytuacji przekazywania pieniędzy przez straszą osobę stojącą na balkonie stojącemu przy balkonie mężczyźnie w centrum miasta lub posiadacie informacje mogące doprowadzić do ustalenia danych mężczyzny-kuriera prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Powiatową Policji w Sierpc dzwoniąc pod numery alarmowe 997 i 112 lub telefon (024) 275-92-00.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków.

W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Jeśli to możliwe kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Bądźmy czujni bowiem zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.

Łącząc się z numerem 997 bez wcześniejszego przerwania połączenia z nieznajomą osobą możecie zostać przekierowani na inny numer oszustów a nie na numer Policji !

Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta lub wnuczka natychmiast zakończmy rozmowę!Jak najszybciej zawiadomcie Oficera Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, a także pod numer (024) 275-92-00.

Powrót na górę strony