Cyberzagrożenia, bezpieczeństwo w sieci, hejt i agresja – tematem zajęć z policjantem
Co to takiego cyberprzemoc, jak uchronić się przed oszustami internetowymi i dlaczego nie wolno ufać nieznajomym w sieci. Odpowiedzi na te i inne pytania związane z zagrożeniami w internecie usłyszeli uczniowie Szkoły Podstawowej w Jeżewie. Natomiast spot profilaktyczny pt. "Hejt" trafił do rodziców poprzez dziennik elektroniczny.
Dzielnicowy asp. Paweł Kobuszewski rozmawiał o bezpieczeństwie z Internecie z uczniami Szkoły Podstawowej w Jeżewie. Mówił czym jest przemoc i jak sobie z nią radzić? Wskazał korzyści płynące z możliwości, jakie daje Internet i opowiedział o zagrożeniach jakie ze sobą niesie rozwój cyfryzacji. Podkreślił, że cyberprzemoc charakteryzuje się wysoką anonimowością sprawcy oraz „znaczną siłą rażenia". Mowa nienawiści jest szczególnie groźna, gdy jest kierowana w stosunku do dzieci i młodzieży.
Policjant omówił znaczenie słowa „hejt” wytłumaczył jak te zjawiska mają wpływ na naruszenie praw człowieka. Uczniowie zostali poinformowali o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności karnej oraz gdzie szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą takiego zachowania.
Tego rodzaju spotkania mają jeden cel - uchronić młodzież przed różnego rodzaju zagrożeniami, na które może się natknąć w okresie swojego dorastania.
Sierpeccy policjanci nie ustają w działaniach profilaktycznych i wychodzą naprzeciw problemom, które dotykają coraz więcej młodych ludzi. Nagrany spot profilaktyczny dotyczący hejtu trafił do rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Jeżewie poprzez dziennik elektroniczny. Wiedza oraz czujność rodziców w tym zakresie jest bardzo ważna i może uchronić najmłodszych przed cyberprzemocą.
Asp. Katarzyna Krukowska/ KPP Sierpc