#Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą - inauguracja akcji w Szczutowie nad Jeziorem Urszulewskim.
Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, a pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa, jest profilaktyka. W zeszły piątek na plaży w Szczutowie nad Jeziorem Urszulewskim po raz kolejny wystartowała ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”
Jak bezpiecznie zachować się w wodzie? Jak udzielić pomocy osobie tonącej? Dlaczego bezpieczeństwo jest tak ważne? Na te i wiele innych pytać odpowiadali funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej i ratownicy WOPR podczas warsztatów plenerowych, które odbyły się w zeszły piątek ( 7.06) nad Jeziorem Urszulewskim z uczniami szkół podstawowych z tereny gminy Zawidz, Gozdowo i Szczutowo. Prawie trzystu uczniów wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Jeżewie.
Policjanci, strażacy i ratownicy WOPR z Płocka i Sierpca omówili zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Dzieci uczyły się, jak zachować się na kąpielisku, bezpiecznie korzystać ze sprzętu wodnego i udzielać pierwszej pomocy.
Policjanci w trosce o bezpieczeństwo przypomnieli o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia! Policjanci podkreślili, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad, tj:
- pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny
- zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
- nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
- kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok siebie, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
- nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
- nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
- szybko wyjdź z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni;
- korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływaj zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).
W trakcie plenerowego spotkania z młodzieżą policjanci omówili bezpieczeństwo na drodze, nie zabrakło również cyklicznych warsztatów z młodzieżą na temat alkoholu, dopalaczy i narkotyków oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Na zakończenie działań profilaktycznych nad wodą, policjanci rozdali wszystkim uczestnikom warsztatów elementy odblaskowe.
Asp. Katarzyna Krukowska