Nieprzytomny 15-latek trafił do szpitala po tym, jak przewrócił się na hulajnodze elektrycznej
Sokołowscy policjanci apelują o zachowanie szczególnych środków ostrożności przez osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi! Przypominamy aby zachować trzeźwość, rozwagę oraz odpowiednią prędkość na jednośladzie.
22 września około godz. 19 na ulicy Oleksiaka Wichury w Sokołowie Podlaskim doszło do zdarzenia drogowego z udziałem osoby poruszającej się hulajnogą elektryczną. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 15-letni mieszkaniec powiatu sokołowskiego poruszając się ścieżką rowerową przewrócił się w trakcie jazdy hulajnogą elektryczną. Z urazem głowy młody mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Sokołowscy policjanci wszczęli dochodzenie w tej sprawie, aby wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia.
Zwracamy się z apelem do mieszkańców powiatu sokołowskiego, aby dbali o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego! Chwila nieuwagi, rozkojarzenie, nadmierna prędkość, stan nietrzeźwości może doprowadzić do nieszczęścia.
Przypomnijmy, że kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
- pasa ruchu dla rowerów,
- przejazdu dla rowerów,
- jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Za popełnienie wymienionych powyżej wykroczeń taryfikator przewiduje mandat karny do 300 zł.
Ponadto, do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Edukujmy najmłodszych, przekazujmy im jak najwięcej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki takim działaniom być może zapobiegniemy tragedii.
mł. asp. Aleksandra Siemieniuk