Służby przygotowują się do zabezpieczenia konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu
W Warszawie, w dniach 13 i 14 lutego br., odbędzie się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Polska jest gospodarzem spotkania i wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki jego współorganizatorem. W związku z tym Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy (ALFA) na obszarze Warszawy. Stopień alarmowy będzie obowiązywał od 11 lutego (od godz. 00:00) do 15 lutego (do godziny 23:59). Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny.
W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego planowane jest wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni na terenie miasta stołecznego Warszawy, który będzie obowiązywał od 11 do 15 lutego br. Na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen czasowo przywrócona zostanie kontrola graniczna. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej. Kontrola osób wjeżdżających będzie obowiązywała od 10 do 16 lutego br.
Możliwość przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicach wewnętrznych była wielokrotnie wykorzystywana w krajach strefy Schengen. Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., Szczytu NATO w 2016 r., Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. czy w trakcie grudniowej konferencji COP 24 w Katowicach.
Ponadto 29 stycznia br. Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie w sprawie wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA). Zgodnie z nim na obszarze miasta stołecznego Warszawy od 11 lutego od godziny 00:00 do 15 lutego br. do godziny 23:59 będzie obowiązywał pierwszy stopień alarmowy. Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny.
Stopień alarmowy ALFA został wprowadzony w związku z organizacją w dniach 13-14 lutego ministerialnego spotkania dotyczącego budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy okazji organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.) oraz Światowych Dni Młodzieży (2016 r.).
Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA mieszkańcy stolicy powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.
W przypadku wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego:
- prowadzą, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, wzmożoną kontrolę obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym
- zalecają podległemu personelowi informowanie odpowiednich służb w przypadku zauważenia: nieznanych pojazdów na terenie instytucji publicznych lub innych ważnych obiektów, porzuconych paczek i bagaży lub jakichkolwiek innych oznak nietypowej działalności
- informują podległy personel o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do osób zachowujących się w sposób wzbudzający podejrzenia
- zapewniają dostępność w trybie alarmowym członków personelu niezbędnych do wzmocnienia ochrony obiektów
- prowadzą kontrolę pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów
- sprawdzają, na zewnątrz i od wewnątrz, budynki będące w stałym użyciu w zakresie podejrzanych zachowań osób oraz w poszukiwaniu podejrzanych przedmiotów
- sprawdzają działanie środków łączności wykorzystywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa
- dokonują, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, sprawdzenia działania instalacji alarmowych, przepustowości dróg ewakuacji oraz funkcjonowania systemów rejestracji obrazu
- dokonują przeglądu wszystkich procedur, rozkazów oraz zadań związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.
(Źródło: MSWiA)